Semináře pro učitele

zpět na nabídku CEV

Semináře pro učitele pravidelně připravujeme během celého roku na našich pobočkách centra ekologické výchovy. Semináře jsou akreditovány MŠMT. V případě zájmu min. osmi účastníků můžeme seminář realizovat přímo ve Vaší škole.

Lektorky: Andrea Koblasová, Mgr. Klára Smolíková


Kočky a kontíci

Seminář pro učitele MŠ a prvního stupně ZŠ
5 vyučovacích hodin
Seminář představí hravé kočičí kamarády a jejich příhody s kontíky – kontejnery na tříděný odpad. Účastníci budou mít k dispozici materiály na výrobu loutek i pracovní listy, které spojují téma odpadů s grafomotorickými či pravopisnými cvičeními. I kompostování může být zábava, zvlášť když na děti čeká žížalí řád!
Projekt doplňují náměty na výrobky z odpadových materiálů (plastových lahví, papírových roliček apod.) a nápady, jak třídění odpadů ozvláštnit a zatraktivnit i pro nejmenší školáky.

Jak nakupujeme

Seminář pro učitele
5 vyučovacích hodin
Souvislosti enviromentální a mediální výchovy a dalších vzdělávacích oblastí.
Seminář se zaměřuje na změny, kterými v posledních desetiletích prošlo nakupování. Proč se objevily supermarkety a hypermarkety? Jak je s žáky prozkoumat a prohlédnout jejich finty? Průzkum se bude týkat nejen jejich vnitřního uspořádání, ale i budov, ve kterých se nacházejí, a jejich okolí. Porovnáme je s kamennými obchody a s jejich historickými proměnami. Dalším tématem bude reklama a propagace, kterou obchody a obchodní řetězce využívají. Jak se bránit letákům? A odkud putuje zboží do regálů obchodů v našem městě?

Lidé a prostředí

Seminář pro učitele prvního stupně ZŠ
5 vyučovacích hodin
Souvislosti výchovy enviromentální, multikulturní a výchovy k myšlení v evropských a globálních souvislostech.

Prostředí je utvářeno člověkem, ale lidské kultury jsou formovány místem, ze kterého vyrůstají. Do podoby folklóru či řemesel se otiskuje rozmanitost přírodních podmínek, způsob obživy je závislé na klimatu, krajina se přelévá v architekturu, aby pak lidové stavitelství harmonicky dotvářelo krajinu. Seminář představí různorodost kulturních projevů v naší zemi, stejně jako kulturní tradice ukrajinské, vietnamské a romské - tedy etnik, se kterými se české děti běžně setkávají. Pracovní listy nabídnou hravé úkoly pro všechny tři kulturní okruhy inspirované lidovými pohádkami, příslovími, historií a řemesly. Pozornost bude věnována i současnému globalizačnímu trendu, který stírá typické kulturní projevy a místo nich nabízí unifikované zboží. Nástroji, které má každý v rukou, je péče o vlastní tradice a úcta k tradicím druhých – třeba prostřednictvím podpory tzv. férového obchodu.

Lidé a zvířata aneb Jak se žije zvířatům s lidmi a lidem se zvířaty

Seminář pro učitele ZŠ
5 vyučovacích hodin
Téma soužití lidí a zvířat v historických a kulturních proměnách můžeme zajímavě zpracovat v rámci enviromentální i multikulturní výchovy. Cílem semináře je názorné představení stejnojmenné publikace nově vydané Ochranou fauny ČR, která obsahuje ke třem desítkám obrazových pracovních listů zaměřených na chov hospodářských zvířat a na postavení zvířat v různých dobách a kulturách.
Proč se lidé odvážili chovat hrozivého pratura, jaké příběhy vyprávějí indiánské totemy, proč se zakládaly rybníky, jak probíhá domácí zabíjačka, co znamenají číselní kódy na vejcích a jak se chovat při setkání s cizím psem?
To je jen zlomek okruhů, ke kterým můžete s žáky podniknout dobrodružnou projektovou výpravu. Na semináři samotném se dozvíte, kterými aktivitami lze témata zařadit do různých vzdělávacích oblastí v souladu s RVP ZV.

Příběhy míst kolem nás

Seminář pro učitele
5 vyučovacích hodin
Souvislosti enviromentální výchovy a dalších průřezových témat a vzdělávacích oblastí
Hlavní náplň semináře: Jakými způsoby provádět s žáky mapování významných lokalit v okolí školy.
Seminář se zaměřuje na představní široké palety možností, jak s žáky pátrat v současnosti i minulosti zajímavých lokalit v blízkosti školy.
Prostředí, ať jde o krajinu městskou či venkovskou, je z pohledu žáků zdánlivě banální. Paměť krajiny je třeba oživit, nahlédnout její složky přírodní i kulturní, vdechnout ji život příběhy, rozehrát její významy a naučit se rozpoznávat její detaily. Zakotvení v místě našeho domova pomáhá žákům poznat sami sebe, neboť krajina formuje své obyvatele, ale také jim umožňuje aktivně své prostředí chránit a nebýt k němu lhostejný.
Představené projektové metody výuky, náměty a nápady ukáží, jak postavit vlastní jedinečný projekt, do kterého podle charakteru lokality či výchovných a vzdělávacích záměrů zahrnete biologická pozorování, výtvarnou a literární tvorbu, fotografování, práci s počítačem i mediální komunikaci. Účastníci budou mít k dispozici vzorovou sadu pracovních listů

Fantastická zvířata

Seminář pro učitele MŠ a prvního stupně ZŠ
5 vyučovacích hodin
Souvislosti výchovy enviromentální a mediální s přesahy ke vzdělávacím oblastem Člověk a jeho svět, Umění a kultura, Jazyk a jazyková komunikace

Hlavní náplň semináře: Jak využít fantastická zvířata k pochopení rozdílu mezi světem skutečným a fantazijním a co nám bájná zvířata prozradí o našem vztahu ke zvířatům
Seminář se dotkne postavení zvířat v mýtických vyprávěních i pohádkovém světě, představí projekt žákovského bestiáře a propátrá nástrahy mediálního zprostředkování zvířecí říše.
Obliba žánru fantasy stírá v očích dětí rozdíly mezi zvířaty skutečnými a vymyšlenými, na druhou stranu poskytuje prostor pro fantazijní domýšlení. Společná výprava za draky, bazilišky a lochnesskami přináší mnoho námětů pro výtvarnou práci i rozumovou výchovu.
Filmový svět s jeho triky porovnáme se světem mýtických a pohádkových příběhů, novinové senzace s vědeckými fakty. Za pomoci praktických pracovních listů a prezentace realizovaných projektů propojíme téma i s aktivním využíváním informačních a komunikačních technologií.



Mgr. Klára Smolíková externě působí na katedře primární pedagogiky na PedF UK Praha, publikuje metodické materiály v nakladatelství Raabe a Portál, spoluautorsky se podílela na několika učebnicích pro základní i střední školy. Absolventka estetiky a teorie kultury na FF UK Praha.
Andrea Koblasová je textilní výtvarnice momentálně působící v chráněné dílně Rolnička Soběslav, která má za sebou bohatou učitelskou praxi na ZŠ. Lektorka pedagogických a výtvarných kurzů dalšího vzdělávání učitelů a spoluautorka několika knih vydaných nakladatelstvím Portál.

zpět na nabídku CEV






FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ na téma: „BUDE ZIMA, BUDE MRÁZ…“
uzávěrka 31. 12. 2009

seminář - CARBOFURAN V ČESKÉ KRAJINĚ
29.1.2010

Tisk nejen na látku a práce s ovčí vlnou
28.1. v CEV Tábor
11.2. Votice
18.2. Příbram

Nabídka pravidelných kroužků pro děti
školní rok 2009/2010 Votice a Tábor


Zámecká ul.
259 01 Votice
info@ochranafauny.cz Tel: 317 813 178
603 259 902
IČO: 67778585