Programy pro MŠ

zpět na nabídku CEV

Mateřské školy a 1. třídy Základních škol

Výukové programy

Výukové programy jsou připravovány aktivní formou, děti jsou seznamovány s danými tématy formou jednoduchých her. Prostřednictvím připravených aktivit je u dětí procvičováno smyslové vnímání, rychlost, smysl pro orientaci, paměť, obratnost i postřeh. Výukový program je určen pro všechny třídy mateřské školy a 1. třídu základní školy. Programy budou přizpůsobeny věku dětí. Na výukový program přijede lektor do školy, nebo je možné přijet s dětmi do CEV ve Voticích a program kombinovat s exkurzí po záchranné stanici.

Délka jednoho výukového programu je 90 minut. Maximální počet dětí ve skupině 25.
Cena výukového programu pro jednoho žáka je 30,- Kč.
Cena exkurze do stanice pro zraněné živočichy pro jednoho žáka je 20,- Kč.
Pro nejmenší děti lze program zkrátit na 30 -45 minut.


Výukové programy jsou rozděleny do dvou tématických oblastí:

Rostliny a zvířata

Září - Les v noci nespí

povíme si o tom, že v noci na zahradě nebo v lese můžeme potkat spoustu tajemných návštěvníků. Jsou to zvířata, která většinu dne prospí a probouzí se teprve až po západu slunce.

Říjen - Babí léto

povíme si o přípravách některých zvířátek na zimu. Poznáme druhy, které si užívají zimních radovánek a naopak ty, které celou sněhovou nadílku prospí. Nezapomeneme ani na ty, kteří odlétají do teplých krajin. Aktivitami si procvičíme hrubou a jemnou motoriku a orientační smysl u dětí

Listopad - Co vyprávějí koruny stromů

povídání stromového skřítka, který si s námi bude povídat o tom co je to strom, kdo ve stromech bydlí a proč stromy na zimu opadávají. Naučí nás poznávat některé druhy stromů a jejich plody. Zahrajeme si na doktora stromů a překročíme společně bludný kořen. Nakoukneme i ke kořenům, kde bývá rušno.

Prosinec - Domácí zvíře jako kamarád

povíme si o druzích zvířat, o které se můžeme doma starat a mohou nám být dobrými kamarády. Naučíme se co všechno potřebují ke svému životu, jaký mají mít pelíšek či domeček a čím je můžeme nebo naopak nesmíme krmit.

Leden - Stopař

zahrajeme si na indiány a dozvíme se něco víc z jejich života. Naučíme se poznávat stopy některých živočichů a přesvědčíme se o tom, že není stopa jako stopa. Podle stop lze poznat v jakém prostředí zvíře žije. Jsou i další pobytová znamení mezi které patří například požerky.

Únor - Zvířecí šatník

každé zvíře je jinak přizpůsobeno životu ve volné přírodě. Některá zvířata mají peří, jiná srst a některé živočichy chrání pevná schránka. Naučíme se pojmenovávat jednotlivé části lidského i zvířecího těla. Na závěr programu si děti vyrobí svou vlastní zvířecí masku

Březen - Nešlap! Nelámej!

člověk by neměl zapomínat, že je součástí přírody a proto bychom se měli naučit v přírodě pohybovat. Děti se seznámí se základními návyky jak se chovat ve volné přírodě. Budou jim přiblíženy termíny jako je „ohrožený živočišný a rostlinný druh“, „národní park“, „přírodní rezervace“ nebo „chráněná krajinná oblast“. Seznámíme se i s turistickým značením, které je určeno pro pěší i cyklisty a vyzkoušíme si takovouto stezku nasimulovat

Duben - Když přichází jaro

dozvíme se, jak se probouzí ze zimního spánku příroda a proč je jaro obdobím mláďat. Zahrajeme si hru na vývoj žáby a řekneme si něco rodičovské péči některých živočichů. Nezapomeneme ani na ptáky, kteří se k nám vracejí z teplých krajin a staví si své příbytky. Za připomenutí stojí i vývoj semínka, které na jaře zasadíme do země

Květen - Život ve vodě

naučíme se co je to voda a jak probíhá koloběh vody v přírodě. Pomocí pokusů a ukázek si přiblížíme některé podoby vody. Seznámíme se s živočichy, které můžeme najít pod hladinou i na jejím břehu. S vydrou si zahrajeme na lov ryb a s rakem se naučíme chodit po „račím“. Ukážeme si jak jsou tito živočichové přizpůsobeni životu pod vodní hladinou

Červen - Na paloučku u lesa

povíme si o tom jaké živočichy můžeme najít na takovém paloučku. S včelkou si vyzkoušíme orientační smysl, znalost barev a tvarů. Děti si také procvičí hrubou motoriku, když se promění v létající motýli, kteří hledají potravu. Na skok do dálky si zahrajeme s lučním koníkem a s mravencem se naučíme ochraňovat svá vajíčka. Řekneme si také jaké plody můžeme na paloučku najít a sbírat.




Na výpravách s čápem

Celoroční cyklus environmentálních výukových programů na téma Ochrana životního prostředí, poznávání planety a její historie. Děti se na výpravách společně s čapím průvodcem vypraví na zajímavá místa na světě. Také nahlédnou do historie i do vesmíru. Aktivity jednotlivých programů budou zaměřeny na vzdělávací i pohybové činnosti.
Programy je možné objednat jako celoroční motivovaný cyklus spojený příběhem, ale také samostatně. Na každý měsíc je jeden doporučený program.

Září - Pomoc kamarádům v nouzi

uvedení dětí do příběhu, který se line všemi dalšími tématy. V programu se děti seznámí s pravidly pomoci zvířatům i lidem.

Říjen - Kolem světa

seznámíme se s naší planetou a jejími obyvateli v různých částech světa.

Listopad - Výlet do pravěku

vrátíme se do dávné minulosti, kdy naší Zemi obývali dinosauři.

Prosinec - Středověk

výprava do dob rytířů, kdy si lidé ochočovali divoká zvířata a učili se řemeslům.

Leden - Kde je na světě nejhlouběji

staneme se potápěči, kteří prozkoumají mořské dno se všemi jeho obyvateli.

Únor - Na střechu světa

povíme si, co jsou to hory, jak vznikly, čím jsou zajímavé a na jaké rostliny a stromy zde můžeme narazit.

Březen - Do teplých krajů

návštěva Afriky, podíváme se do míst, kam od nás odlétají zimovat ptáci a poznáme její odlišné obyvatele

Duben - Kde je na světě největší zima

navštívíme místo, kde je na světě největší zima. Povíme si, proč tomu tak je a jestli zde můžeme také někoho potkat.

Květen - Výlet do vesmíru

opustíme planetu Zemi a probádáme mléčnou dráhu, Měsíc a jiné planety.

Červen - Zpátky domů

vrátíme se zpět domů, zkusíme zde najít zajímavá místa, podobná těm, která jsme navštívili ve světě a osvojit si tak vztah k naší vlasti.




Výukové programy, pouze v ekocentru

Chováme domácí zvířata

Tento výukový program dětem přiblíží jak správně pečovat o své čtyřnohé kamarády (jaké jsou vyhovující životní podmínky, čím je krmit, jak pečovat o srst apod.). Při objednávce výukového programu lze upřesnit, o která dvě zvířátka by měly děti největší zájem (andulka, křeček, potkan, morče, pes). Výukový program bude vždy přizpůsoben. Jako jediný nelze objednat k Vám do školy, vždy bude probíhat v areálu Stanice pro zraněné živočichy ve Voticích.

Pomáháme zvířatům

tento program probíhá pouze v CEV ve Voticích v kombinaci s prohlídkou Stanice pro zraněné živočichy. Jedná se o program, kdy si děti během návštěvy ekocentra zahrají na naše pomocníky. Dozvědí se, co se stane se zvířetem, které nám lidé přinesou a naučí se ošetřit jeho případná drobná poranění. Vyzkouší si i spoustu dalších činností z naší praxe.




Venkovní programy pro MŠ a 1.třídu ZŠ

„Naučná stezka“ pro děti

Program vhodný na školní zahradu, do okolí školy, či do přírody. Tématicky zaměřená vycházka pro děti, doplněná o soutěžní stanoviště a pohybové hry. Poznávací formou a díky prožitku si děti prohloubí vztah s přírodou.
Poplatek činí 50,- za dítě.
Program trvá cca 3 - 5 hod.
(po dohodě může být program jednodenní)
Vhodné jako dopolední program pro děti nebo pro rodiče s dětmi na odpoledne.

Více informací a objednávky na tel: 317 813 178, email: info@ochranafauny.cz

zpět na nabídku CEV






FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ na téma: „BUDE ZIMA, BUDE MRÁZ…“
uzávěrka 31. 12. 2009

seminář - CARBOFURAN V ČESKÉ KRAJINĚ
29.1.2010

Tisk nejen na látku a práce s ovčí vlnou
28.1. v CEV Tábor
11.2. Votice
18.2. Příbram

Nabídka pravidelných kroužků pro děti
školní rok 2009/2010 Votice a Tábor


Zámecká ul.
259 01 Votice
info@ochranafauny.cz Tel: 317 813 178
603 259 902
IČO: 67778585